| |
Wizy Studenckie:
( kliknij na wize aby dowiedziec
sie wiecej na temat wizy , ktora cie interesuje )
Prawdy i mity o wizach studenckich:
- "Od
razu z wiza F1 dostaje pozwolenie na prace" - NIEPRAWDA
- "Wize
F1 latwiej otrzymac w USA niz w Polsce" - PRAWDA
- "Wize
F1 moge miec pozniej zamieniona na wize pracownicza" - PRAWDA
- "Moge
zrobic prawo jazdy majac wize F1"
- PRAWDA
- "Majac
wize studencka moge chodzic do szkoly part-time" - NIEPRAWDA
- "Immigration
nigdy nie sprawdza sponsora, ktory podpisal mi dokumenty do szkoly" -
NIEPRAWDA
- "Moja
zona moze pracowac kiedy ma wize F2" - NIEPRAWDA
- "Jesli
zmienie status mojej wizy z wizy turystycznej na studencka w USA, to moge
swobodnie jezdzic do Polski, bo mam juz wize studencka" - NIEPRAWDA
- "Po
ukonczeniu studiow ( wiza F1) moge byc sponsorowany na wize H1B" –
PRAWDA
Wiza studencka nie daje prawa uczeszczania do bezplatnej szkoly publicznej!
Decyzja kongresu z 1990 bylo oswiadczenie, iz rzad Stanow Zjednoczonych nie powinnien placic za nauke osob pochodzacych z innych krajow. Dlatego tez zmusil on prawo imigracyjne do zastrzezenia, iz zadna z wiz studenckich nie moze zostac wydana na szkole o chrakterze publicznym (szkola podstawowa - public elementary school lub tez przedszkole - kindergarten do klasy osmej). Aczkolwiek reguly te roznia sie troszeczke w przypadku szkol srednich – tak zwanych high schools. Osoba bowiem moze uczeszczac do takiej szkoly maksymalnie przez jeden rok (od 9 do 12 klasy) ale bedzie ona zmuszona do zaplaty calego kosztu jego/jej edukacji za ten rok. Koszt ten uzalezniony jest od lokalnego wydzialu zajmujacego sie takim sprawami – nalezy liczyc sie z tym, iz bedzie to wydatek okolo $3,400 do 10,000. Jezeli natomiast szkola nie posiada takiego oragnu, wiza nie zostanie wydana. Warto rowniez wiedziec, ze nikt nie ma prawa powstrzymac osobe lub zabronic jej pobierania nauki w prywatnych szkolach (zarowno podstawowej jak i sredniej), jednym takim czynnikiem moga byc wysokie oplaty bedace na poziomie oplat za wyzsze uczelnie. Istnieje rowniez wyjatek, ktory zezwala na pobieranie bezplatnej nauki osobom, ktore przybyly do Stanow Zjednoczonych jako osoby towarzyszace ludziom majacym inny rodzaj wizy.
Czy rodzina osoby ubiegajacej sie o wize studencka powinna martwic sie o zapewnienie srodkow finansowych na wyjazd Aplikanta?
Miejmy nadzieje, ze czlonkowie rodziny wyrazajcy chec wyslania ich potomka na studia do Stanow Zjednoczonych rozumieja, iz musza pokryc wszelkie koszty z tym zwiazane (czesne, ksiazki, wyzywienie, zakwaterowanie, a takze wszelkie wydatki zwiazane z zyciem przyszlego studenta za granica, wliczajac w to wydatki na kino czy tez inne przyjemnosci). Jednakze podczas calej tej procedury moga wystapic pewne problemy, czesto bowiem rodzina nie bierze pod uwage faktu, ze w trakcie pobytu ich dziecka w Stanach Zjednoczonych moga wystapic nieoczekiwane i niekontrolowane dodatkowe koszty, ktorych pokrycie niestety bedzie nalezalo do nich. Poprzez wyslanie swego potomka za granice i podpisanie odpowiednich dokumentow rodzice daja do zrozumienia urzednikowi INS-u, ze cala odpowiedzialnosc finansowa biora na siebie. Nalezy pamietac, ze za dodatkowe i nieoczekiwane wydatki nie przyjmuje sie sytuacji kiedy to pociecha rodzicow zrobi sobie maly wypad do najblizszego centrum handlowego i tam wyda niesamowita sume pieniedzy na rzeczy rzekomo mu/jej potrzebne. Do tej kategorii moze zaliczyc roznego rodzaju nieszczesliwe wypadki, ktore zazwyczaj ciagna za soba ogromne koszty poniewaz sluzba zdrowia w Stanach Zjednoczonych jest bardzo droga (nie jest ona bezplatna – to tylko bledne myslenie wielu ludzi). W takich wypadkach fakt posiadania szkolnego ubezpieczenia studenckiego nie bedzie mialo wiekszego znaczenia, gdyz zazwyczaj przeznaczone jest ono na pokrycie wydatkow podstawowej opieki medycznej (takich jak np. zwykle przeziebienie). W takich wypadkach najlepiej zasiegnac opinii DSO (opiekun miedzynarodowego studenta wchodzacy w sklad nauczycielskiej kadry), ktory przedstawi informacje na temat dodatkowego ubezpieczenia pokrywajacego nawet przypadki najciezszej choroby. Co prawda nie jest to mala suma placona miesiecznie, ale czasem warta ja zainwestowac aby uniknac pozniejszych klopotow.
Innym zagadnieniem tego typu jest fakt, iz rodzice moga zostac poproszeni przez urzednika INS do podpiasnia jednej z rzadowych form (I-134) dotyczacej zabezpieczenia finansowego swego potomka. W takim wypadku osoby podpisujace nie wiedza jak daleko siega ich odpowiedzialnosc. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony mozna zapewnic takich sponsorow, iz ich zobowiazanie jest oparte bardziej na zasadach moralnych niz prawnych. Wiekszosc prawnikow bowiem twierdzi, ze owy dokument podpisany przez takiego sponsora posiada wiele luk i nie moze stanowic podstawy prawnej podczas jakiejkolwiek rozprawy sadowej, w zwiazku z tym, w sytuacji gdy rodzina nie moze dluzej wspierac studenta, moze on wystapic o pozwolenie o prace, aby utrzymac sie z wlasnych srodkow, badz po prostu zaprzestac nauke i powrocic do rodzinnego kraju. Z drugiej strony zas, nie jest nigdzie powiedziane, iz INS nie ma prawa wystapic w sadzie przeciwko osobie sponsorowanej, co wiecej kazda osoba, ktora posiada osobe sponsorowana na liscie swoich dluznikow moze pojsc w slady INS-u. Nie moga jednak wymagac oni splaty dlugow przez sponsorow, aczkolwiek beda oni pierwszymi osobami, do ktorych osoba sponsorowana skieruje sie po pomoc.
PYTANIA DOTYCZACE WIZY F
1. Gdzie powinienem wyslac dokumenty jesli chce zmienic status wizy B-2 na F-1?
Instrukcja do Formy I-539 dokladnie odpowie na Pana pytanie: do lokalnego oddzialu USCIS.
2. Wypelnilem aplikacje o zmiane stausu wizy kiedy moja wiza B-2 byla jeszcze wazna, ale minelo juz ponad 4 miesiace, a ja nie mam zadnej odpowiedzi z urzedu imigracyjnego. Czy jesli nadal nie dostane odpowiedzi, a minie 180 dni mojego pobytu bez wizy w USA, to czy bedzie mnie dotyczyl 3-letni zakaz powrotu do Stanow?
Nie. 3 marca 2000 roku the Attorney General oglosil, ze czas oczekiwania na decyzje urzedu imigracyjnego w sprawie przedluzenia wizy badz zmiany statusu wizy jest czasem legalnego pobytu aplikanta w USA.
3. Zmienilam status wizy na F-1. Czy moge pracowac majac wize F-1?
Tak, ale musi byc spelnione kilka warunkow. Kiedy zostaniesz wlaczona do grona studentow 'full-time' ( co definiowane jest jako przynajmniej 12 kredytow ( godzin kredytowych ), przewaznie 4 kursy po 3 godziny kredytowe )mozesz starac sie o prace na terenie kampusu. I moze to byc np. praca w ksiegarni, kawiarence studenckiej itp. Mozesz pracowac max. 20 godzin tygodniowo w czasie semestru kiedy toczy sie nauka w szkole. Podczas wakacji, swiat mozesz pracowac w kampusie full-time. Jesli natomiast zaczelabys prace w innym miejscu niz podane wczesniej - i jesli USCIS dowiedzialby sie o tym - zostaniesz deportowana badz inaczej : usunieta z USA.
4. Czy aby miec wize F-1 musze byc 'full-time' studentem?
Tak, bezwzglednie. Jedynym wyjatkiem jest fakt jesli ktos ma bardzo powazne klopoty zdrowotne, ktore ograniczaja go w uczestnictwie w zajeciach szkolnych. W tym przypadku student moze byc 'zawieszony' na jeden semestr.
5. Czy moge pracowac poza kampusem?
Zdarzaja sie takie przypadki, choc bardzo rzadko. Jesli bedziesz dobrym studentem przez rok, mozesz ubiegac sie o zezwolenie na prace poza kampusem na tych samych zasadach czasowych ( takiej samej ilosci godzin ) jak pracowalbys w kampusie. Praca poza kampusem bedzie mozliwa tylko wtedy jesli pracodawca zezna pod przysiega, ze przez 60 dni probowal zatrudnic pracownikow amerykanskich - bez sukcesu; badz kiedy ty wykazesz, ze naprawde kieruja toba wyzsze przeslanki aby otrzymec te prace. Tak jak wspomnialam - praca poza kampusem naprawde nalezy do rzadkosci.
6. Czy latwiej jest zmienic status wizy turystycznej na wize F-1 czy na wize J-1 w USA?
Duzo latwiej jest zmienic status na wize F-1. Wize J-1 wydaja w wiekszosci konsulaty amerykanskie poza USA.
7. Jak dlugo moge pozostac w USA jesli mam wize F-2 ( maz ma wize F-1 ) ?
Tak dlugo jak dlugo wazny jest status wizy F-1, ktora ma Pani maz.
8. Jakie mam przywileje jako posiadaczka wizy F-2?
Moze Pani towarzyszyc mezowi podczas jego pobytu w Stanach, przyleciec do USA wraz z nim badz pozniej a takze podrozowac tak na terenie USA jak i poza USA.
9. Czy moge pracowac majac wize F-2?
Absolutnie nie. Posiadaczom wiz F-2 nie nalezy sie pozwolenie na prace ( EAD ) ani nie moga podjac pracy na terenie Stanow Zjednoczonych.
10. Czy moge pracowac jako manager dla wiecej niz jednej firmy kiedy jestem na wizie F-1 i odbywam practical training?
Jesli ma Pan pozwolenie na prace ( EAD - Employment Authorization Document ) to moze Pan pracowac teoretycznie dla kogo Pan chce i dla ilu firm Pan chce, ale poniewaz prawo zmienia sie bardzo szybko ( zwlaszcza dotyczace studentow zagranicznych ) prosze na wszelki wypadek porozmawiac z foreign student advisor w Pana szkole.
11. Czy kazdy studnet majacy wize F-1 musi studiowac w pelnym wymiarze godzin? Co bedzie jesli nie bede studiowal jako full time student?
KAZDY student, ktory ma wize F-1, MUSI studiowac w pelnym wymiarze godzin ( co oznacza dla studentow
undergraduate minimum 12 godzin akademickich; studenci na stopniu graduate studiuja wg zasad przyjetych przez szkole ). Jesli ktos nie studiuje w pelnej ilosci godzin, wtedy osoba ta jest zglaszana do SEVIS i traci status studenta oraz wize F-1.
12. Czy moge zmienic szkole na tej samej wizie F-1?
Tak, ale wymagane jest nowe I-20AB wydane przez nowa szkole.
13. Czy musze naprawde dobrze znac j.angielski aby otrzymac wize F-1?
Zalezy. Moze Pani dostac wize F-1 i przyleciec do USA na nauke jezyka ( tzw. ESL - English as a Second Language); chcac jednak studiowac konkretne przedmioty ( kierunki )najczesciej wymagany jest egzamin jezykowy TOEFL ( warto powiedziec, ze nie licza sie w USA zadne egzaminy z Wielkiej Brytani typu FCE, CPE - trzeba od nowa zdawac TOEFL ); niektore szkoly maja swoje egzaminy wewnetrzne z jezyka i na tej podstawie dana osoba jest oceniana czy kwalifikuje sie do studiowania na danej uczelni/ w danej szkole czy nie. Inne wymagane egzaminy to SAT, LSAT - egzaminy te nie sa jednak konieczne na kazda uczelnie, tylko na wybrane.
14. Tydzien temu przylecialam do USA z wiza turystyczna B-2. Teraz chce studiowac w Stanach. Czy mozliwa jest zmiana wizy na F-1 na terenie USA?
Tak, mozna to zrobic, ale wtedy dostanie Pani inny status ( status studenta ) jednak wize wciaz bedzie miala Pani te sama w paszporcie. Co to znaczy? Ze jesli opusci Pani USA bedzie Pani musiala od nowa stawic sie w konsulacie USA po nowa wize ( nie ma gwarancji, ze ja Pani dostanie ). Co wazne - nie ma tez gwarancji, ze zostanie Pani zmieniony status w USA. Prosze tez uwazac, bo Pani dopiero wleciala do USA i jesli juz teraz zacznie Pani zmieniac status to wyda sie to podejrzane dla immigration i moze Pani dostac odmowe.
15. Mam wize F-1. Kiedy moge starac sie o wize H-1B?
Teoretycznie w kazdej chwili jesli spelnia Pan okreslone warunki ( czyli zawod, ktory bedzie Pan wykonywal zalicza sie do specialty occupation oraz ma Pan co najmniej licencjat )- napisalam 'teoretycznie', bo praktycznie wymagany jest dyplom W RECE kiedy ktos
ubiega sie o wize H1B. Czesto osoby bedace na wizie F-1 ksztalca sie aby dopiero dostac dyplom, a w tym momencie ( tzw. miedzyczasie ) chca juz zalatwiac formalnosci zwiazane z wiza pracownicza H1B. Jest to dopiero mozliwe kiedy dana osoba posiada dyplom, a nie kiedy na niego czeka. Mozliwa jest oczywiscie sytuacja, ze ktos ma juz dyplom B.A. ( licencjat ) ze swojego kraju - wtedy nie ma przeszkod aby ubiegal sie od razu o wize H1B.
16. Jak dlugo moge zostac w USA majac wize F-1?
Moze Pani zostac przez czas na jaki jest Pani zaakceptowana przez szkole + czas praktyki zawodowej
(practical training)+ 60 dni ( na opuszczenie USA ).
17. Moja wiza F-1 wygasla. Czy to prawda, ze bez problemu moge dostac nowa wize F-1 w Kanadzie albo w Meksyku?
Nie jest prawda, ze mozna b e z problemu otrzymac wize F-1 w Kanadzie/Meksyku. Jesli dana osoba miala wize F-1 wbita w paszport w swoim kraju ( a wiza ta wygasla ); jesli dana osoba nie byla na terenie Stanow Zjednoczonych
out-of-status ( czyli nieleganie ); jesli dokonczenie rozpoczetej edukacji nie zajmie zbyt duzo czasu ; i jesli oficer imigracyjny jest przekonany o dobrych intencjach osoby starajacej sie o wize F1 wtedy jest to mozliwe aby ta wiza byla wydana przez konsulat w Meksyku/Kanadzie. Nadmienie tylko, ze w zwiazku z tym, ze wielu studentow - Polakow wybralo wlasnie te droge ubiegania sie o nowa wize F-1, slyszy sie czesto, ze predzej dostanie sie wize w Polsce niz w Kanadzie/Meksyku.
18. Moj narzeczony mieszka w USA. Posiada Green Card od roku. Ja jestem teraz w Polsce. Zamierzam poleciec do USA w wakacje ( work & travel ). I tu mam pytanie: wiem, ze jako zona rezydenta nie mam w USA zadnych praw, ale czy jesli pobierzemy sie to bede mogla wrocic do USA na wizie F-1 ( studenckiej )?
Prosze nie liczyc, ze Pani w ogole wroci do USA. Dlaczego? Bo wiza F-1 wydawana jest osobom, ktore nie zamierzaja zostac w USA. W Pani przypadku - kiedy bedzie Pani zona rezydenta, ktory jest w USA - bedzie od razu wiadomo, ze wrocic do swojego kraju raczej Pani nie zamierza... I tym samym nie m co liczyc, ze konsul da Pani wize F-1. Moze Pani najpierw starac sie o wize F w Polsce, a potem slub - taka kolejnosc bylaby badziej prawidlowa.
19. Czy potrzebuje specjalne zezwolenie na prace w kampusie, jesli pracuje tam 20 h/tygodniowo?
Bedac na wizie F moze Pan pracowac na terenie kampusu przez max. 20h/tygodniowo bez zadnego specjalnego zezwolenia z urzedu imigracyjnego, jakkolwiek nalezy zauwazyc, ze niezwykle ciezko jest dostac prace na terenie kampusu jesli ktos jest international student.
20. Kiedy moge sie ubiegac o zezwolenie na prace na podstawie economic hardship?
Po ukonczeniu 2 semestrow nauki badz 9 miesiacach uczeszczania na zajecia.
21. Czy ciezko jest otrzymac zezwolenie na prace na podstawie economic hardship?
Bardzo ciezko. I tylko niewiele spraw udaje sie zalatwic pozytywnie.
22. Kiedy moge sie ubiegac o OPT? Czy moge sie o te praktyke ubiegac co roku?
O OPT (Optional Practical Training) moze sie Pani ubiegac po ukonczeniu 2 semestrow nauki. OPT mozna otrzymac na rok czasu for each degree received (czyli jedno OPT na kazdy tytul naukowy jaki mozna uzyskac (A.A, B.A, M.A itd.) czyli analogicznie OPT nie mozna uzyskiwac co roku.
23. Czy chodzac do szkoly jezykowej moge sie ubiegac o OPT a tym samym o pozwolenie na prace?
Nie.
24. Czy chodzac do szkoly jezykowej (mam zmieniony status w USA z turystycznego na studencki) moge swobodnie wyjechac do Polski na wakacje?
Wyjechac z USA Pani moze, ale aby wrocic nalezy postarac sie o wize studencka wbita w konsulacie USA w Polsce, a z tym moze byc duzy problem, a czesto zdarzaja sie przypadki, ze konsul nie tylko nie daje wizy studenckiej ale takze anuluje wize turystyczna twierdzac, ze wyjazd do USA nie byl w celu turystycznym tylko studenckim wiec powinna sie byla dana osoba od razu ubiegac o wize studencka w konsulacie USA, a nie dopiero zmieniac status na miejscu.
25. Ukonczylam studia w USA. Mam 60 dni na wyjazd poza USA. Czy moge w tym czasie zmienic status na inny?
Nie, bo Pani nie ma juz statusu studenta.
26. Jestem w USA, mam wize F-1. Moj maz chcialby sie starac o zmiane statusu (ma wize B-2, teraz chcialby sie ubiegac o wize F-2). Czy jest to mozliwe?
Tak. Jesli jestescie malzenstwem, a wiza meza jest nadal wazna, to mozecie sie ubiegac aby maz zmienil status na F-2.
27. Czy jesli mam wize F-1, a moj maz mial wize B-2, ale juz wygasla, czy nadal jest szansa na zmiane statusu na F-2 dla meza?
I tak i nie. Generalnie nie mozna zmienic statusu, ktorego sie juz nie ma. Wiec pierwsza rzecza ktora by trzeba zrobic, byloby przywrocenie statusu, a potem zmiana tegoz statusu na F-2. Cala ta procedura jest bardzo ciezka do zrobienia, czasochlonna, bardzo kosztowna i nie dajaca zadnej pewnosci, ze status zostanie przywrocony oraz ze dana osoba dostanie zmiane statusu na F-2 w pozniejszym czasie.
28. Jakie sa powody odmowy wizy F-2?
Rozne: od faktu, ze dana osoba nie potrafi udowodnic, ze ma wystarczajaca ilosc pieniedzy na utrzymanie sie w USA, po fakt, ze konsul moze uznac, iz dana osoba 'nie ma wiezi laczacych ja z Polska'.
29. Mam wize F-1. Chcialbym ja teraz zmienic na wize turystyczna. Czy jest to mozliwe?
Mozliwa jest zmiana statusu.
30. Czy majac wize F-1 szkola ma obowiazek zatrudnienia mnie na terenie kampusu?
Absolutnie nie ma takiego obowiazku.
31. Czy to prawda, ze po zapisaniu sie do szkoly jezykowej od razu dostaje sie pozwolenie na prace?
Pierwsze slysze o czyms takim. W szkole jezykowej w ogole nie dostaje sie pozwolenia na prace.
PYTANIA DOTYCZACE WIZY J
1. Przylecialam tu na wizie J-1 jako 'exchange scholar', moja nauka w USA byla finansowana przez rzad mojego kraju. Mam wbity nakaz powrotu do kraju na 2 lata. Czy to prawda, ze jesli wyjde za maz za obywatela to dostane Green Card bez problemu a nakaz powrotu automatycznie bedzie mi anulowany?
Nie. Nie ma czegos takiego jak automatyczne anulowanie sekcji 212(e)( czyli nakazu powrotu do swojego kraju ). I jesli podlegasz pod sekcje 212(e) - ktora bedzie omowiona osobno - to nie mozesz otrzymac Green Card dzieki malzenstwu z obywatelem jesli wczesniej albo nie postarasz sie o waiver (zniesienie nakazu powrotu do kraju na 2 lata ) albo bedziesz musiala po prostu wrocic na te 2 lata do Polski. Jesli jednak twoje studia tutaj byly finansowane przez rzad - praktycznie nie masz szans na otrzymanie waiver.
2. To czy w takim razie moge wrocic do kraju, a w ciagu tych 2 lat przylatywac do Stanow by spotykac sie z moim mezem?
Jesli chcesz ubiegac sie o status rezydenta ( Green Card ) to nie mozesz tego robic. Prawo mowi, ze posiadacze J-1 nie moga zmienic statusu na status rezydenta do momentu az on/ona wroci najpierw do swojego kraju na 2 lata
'physical presence' ( fizycznej obecnosci ). Oznacza to, ze musisz byc w Polsce przez pelne 2 lata.
3. Czy naprawde nie ma zadnej luki w prawie aby to ominac?
Nie ma luki dla osob, ktore dostawaly jakiekolwiek dofinansowanie do studiow od rzadu. W innych przypadkach jest mozliwosc ubiegania sie o waiver.
4. Jaka forme nalezy wypelnic by ubiegac sie o waiver?
Forme I-612 'Application for Waiver of the Foreign Residence Requirement' - nalezy pamietac, ze trzeba tez dolaczyc czek / money order!
5. Przylecialem do USA z wiza J-1. Moja zona ma wize J-2. Czy ja lub zona mozemy pracowac w USA?
Twoja zona moze pracowac w USA, ale prawo mowi, ze moze zarabiac tylko na swoje 'potrzeby' typu : rekreacja, wypoczynek, wyjscia do kina, teatru itp. W zadnym wypadku zarobione przez zone pieniadze nie moga byc przeznaczone na utrzymanie rodziny - na to powinienes miec fundusze, ktore wczesniej zadeklarowales iz posiadasz. Zona wypelnia Forme I-765
'Application for Employment Authorization' i wnosi za te forme oplate. Wymagana jest tez kopia 'principal J-1's'
'Certificate of Eligibility'. Wszystko razem powinno zostac wyslane pod wskazany w instrukcji I-765 adres USCIS.
6. Czy majac wize J-1 moge bezpiecznie podrozowac?
Tak, posiadacze waznej wizy J-1 moga bez przeszkod podrozowac tak na terenie USA jak i poza USA.
7. Co to znaczy dla posiadaczy wizy J-1, ze podlegaja pod 'Two-Year Rule'?
'Two-Year Rule' jest popularnym terminem uzywanym kiedy mamy na mysli osoby podlegajace pod 2-letni nakaz pobytu w swoim kraju ( po zakonczeniu programu/szkolenia/praktyki =>
exchange visit ). Wazne jest, ze osoby te musza byc fizycznie obecne przez pelne 2 lata w swoim kraju zanim beda mogly ubiegac sie o wize imigracyjna ( Green Card ) badz o kilka innych rodzajow wiz ( w szczegolnosci H-1, K-1, L-1 ).
8. Czy dla osob wybieajacych sie do USA z wiza J-1 wymagane jest ubezpieczenie medyczne?
Tak, Departament Stanu wymaga aby kazda osoba przybywajaca do USA jako posiadacz J-1 oraz J-2 miala ubezpieczenie medyczne na czas pobytu w Stanach Zjednoczonych.
9. Gdzie jest napisane jak dlugo moge przebywac z wiza J-1 na terenie USA ? Na I-94 mam tylko pieczatke "D/S".
Czas trwania programu ( Exchange Program Period )jest zaznaczony na Formie DS-2019
Certificate of Eligibility.
10. W jakim czasie po zakonczeniu programu ( wiza J-1 ) powinienem opuscic USA?
W ciagu 30 dni od wygasniecia daty na Formie DS-2019 uczestnik programu ( posiadacz wizy J-1 ) zobowiazany jest opuscic USA. Te 30 dni to czas przeznaczony na zwiedzanie Stanow oraz na spakowanie sie i opuszczenie USA. W ciagu tychze 30 dni nie wolno pracowac. Mozliwe jest przedluzenie Formy DS-2019, ale nie w ciagu tych 30 dni przeznaczonych na zwiedzanie tylko jeszcze w czasie waznosci Formy DS-2019.
11. Czy moge sam prosic o waiver ( zniesienie 2-letniego nakazu powrotu do mojego kraju ) jesli mam wize J-1?
Tak, ale tylko wtedy gdy bedzie to prosba o Asylum lub o Hardship Waiver. Jesli natomiast bedziesz sie staral o waiver na podstawie
'No Objection' wtedy 'No Objection Letter' powinien byc wydany przez rzad kraju w ktorym mieszkales na stale przed przylotem do USA badz twojego kraju ojczystego. Dodatkowo w twoim imieniu takze zainteresowana sprawa agencja rzadowa moze prosic o waiver dla ciebie ( Interested Government Agency Request = IGA ) => w tym przypadku tak USCIS jak i U.S. State Department musza zgodzc sie na zniesienie 2-letniego nakazu powrotu do swojego kraju dla ciebie.
12. Co jaki czas moge starac sie o waiver (mam wize J-1)?
Co 6 miesiecy.
13. Jak dlugo zajmuje USCIS aby wydac waiver?
Okolo 30-60 dni.
14. Czy moze mi pomoc Congressperson jesli do niego napisze i poprosze o pomoc w otrzymaniu waiver?
Nie, bo to nie nalezy do jego obowiazkow.
15. Kto powinien placic oplate za waiver ? Czy jesli zona tez sie stara o waiver to tez musi placic osobna oplate?
Oplate placi tylko ta osoba, ktora ma wize J-1. Zona oraz/badz dziecko nie placi juz nic.
|