Wiza F  
Home Up Rodzaje Wiz Loteria Wizowa Wiza Turystyczna Wizy Pracownicze Wiza Narzeczenska Wizy dla Inwestorow Zielona Karta Obywatelstwo Pytania Do Nas Slownik Pozwolenie na Prace Formy Imigracyjne Status On-Line Artykuly Inne Linki Rozpatrywanie petycji Sponsorowanie WAZNE

 

Home
Up
Rodzaje Wiz
Loteria Wizowa
Wiza Turystyczna
Wizy Pracownicze
Wiza Narzeczenska
Wizy dla Inwestorow
Zielona Karta
Obywatelstwo
Pytania Do Nas
Slownik
Pozwolenie na Prace
Formy Imigracyjne
Status On-Line
Artykuly
Inne
Linki
Rozpatrywanie petycji
Sponsorowanie
WAZNE

 

Wiza F

Wiza F-1 wydawana jest dla 'full-time academic or language student' co znaczy, ze tylko studenci, ktorzy chca podjac nauke w pelnym wymiarze godzin moga ubiegac sie o ten typ wizy. Osoby pragnace studiowac tylko kilka godzin w tygodniu nie moga ubiegac sie o wize F-1. 
Wiza F-1 nie moze byc wydawana dla dzieci, ktore chca przybyc aby uczyc sie w kindergarten ani w szkole publicznej w klasach 1-8 badz dla osob, ktore chcialaby uczestniczyc w publicznie oplacanych zajeciach edukacyjnych dla doroslych. Uczniowie klas 9-12 - w szkolach publicznych - musza zaplacic pelna odplatnosc za nauke ( nie moga liczyc na zadne dotacje ) przed otrzymaniem wizy F-1. W takim przypadku wiza wydawana jest na czas max. 1 roku. Uczniowie szkol prywatnych nie maja ograniczonego czasu na jaki moga dostac wize. 

JESLI STUDENT POSIADAJACY WIZE F-1 W KTORYMKOLWIEK MOMENCIE PRZESTANIE UCZESZCZAC NA ZAJECIA DO SZKOLY - OD RAZU TRACI STATUS STUDENTA ORAZ WIZE F-1. ( czyli niemozliwie jest bycie studentem i nieuczeszczanie do szkoly - w takim przypadku osoba taka jest od razu zglaszana do immigration a wiza zostaje anulowana - czyli dana osoba staje sie osoba nielegalnie przebywajaca w USA - to, ze ktos ma wize na papierze nie znaczy, ze ma ja w rzeczywistosci. W przypadku kiedy ktos jest nielegalnie osoba taka nie moze zmienic juz statusu wizy na inny )


PLUSY:
- wiza wydawana jest praktycznie od razu w konsulacie/ambasadzie - jesli ktos ubiega sie o te wize poza USA
- jesli szkola/uczelnia, gdzie student chce studiowac, stara sie o zmiane wizy z wizy turystycznej na studencka dla studenta ( czyli kiedy dana osoba jest w USA ) - w miare latwo jest zmienic tenze status wizy
- wize mozna przedluzac 
- wize otrzymuje takze wspolmalzonek studenta ( wiza F-2 ) oraz dzieci stanu wolnego do lat 21
- mozna zmieniac szkole badz przedmioty, ktore student studiuje - bardzo latwa procedura 
- mozna legalnie pracowac na terenie kampusu ( part-time w czasie nauki w szkole, full-time w czasie wakacji, swiat )
- mozna ubiegac sie o prace poza kampusem ( ale tylko jesli mamy na mysli 'practical trainig' badz jest to spowodowane niezalezna od nas zaistniala sytuacja, kiedy naprawde potrzebjemy prace )
- jesli student ma wize wydana w swoim kraju - moze bezpiecznie podrozowac poza USA i bez problemow wrocic na teren USA
- w wiekszosci szkol ( w kazdym college/community college/university ) jest osoba zajmujaca sie ( opiekujaca sie ) studentami miedzynarodowymi. Osoba ta nazywana jest designated school official ( DSO ) i jest przeszkolona w procedurach imigracyjnych itp. To ona powinna pomoc studentowi w zmianie statusu wizy - pomoc taka jest najczesciej bezplatna ( tak wiec nie musisz zatrudniac zadnego adwokata czy placic setek dolarow w agencjach ). Co wazne - gdybys dostal odmowe wizy - DSO wie jak sie od tego odwolac i poinstruje cie co robic dalej. DSO jest takze odpowiedzialna za wszelkie sprawy zwiazane z immigration m.in. za powiadomienie urzedu imigracyjnego, ze student zmienil adres zamieszkania lub ze student przestal chodzic do szkoly. 



MINUSY:
- zanim student zacznie ubiegac sie o wize F-1, musi byc zaakceptowany przez szkole 
- trzeba udowodnic, ze ma sie wystarczajace srodki pieniezne na pokrycie nauki w szkole bez koniecznosci podjecia pracy na terenie USA
- bardzo czesto ( 99% ) szkola wymaga wykupienia ubezpieczenia medycznego - czyli dodatkowe koszty
- jesli ktos ubiega sie o wize F-1 w Polsce - musi udowodnic, ze nie ma zamiaru pozostac w USA po wygasnieciu wizy
- bardzo ciezko jest dostac pozwolenie na prace - mozna tylko pracowac na terenie kampusu; otrzymanie pozwolenia na prace poza kampusem graniczy z cudem 
- nie dostaje sie Social Security Number ( dopiero w pozniejszym czasie kiedy ktos stara sie o prace na terenie kampusu badz o praktyke zawodowa )
- student jest zobowiazany do uczestniczenia w zajeciach szkolnych w szkole do ktorej ma wydana wize - przy zmianie szkoly konieczna jest nowa forma I-20 itd.
- osoby towarzyszace studentowi ( zona/maz, dziecko ) nie moga pracowac 

Wazne: jesli ukonczyles studia badz przerwales studia masz 60 dni na opuszczenie USA. Szkola ma obowiazek ZAWSZE powiadomic USCIS, ze juz nie jestes studentem. 


PRZYBYCIE DO USA W CELU SZUKANIA SZKOLY :
Jako 'prospective student' czyli przypuszczalnie przyszly student mozesz przybyc do USA jako turysta w celu znalezienia sobie szkoly do ktorej chcialbys uczeszczac. I tu masz 2 wyjscia: pierwsze to powiedziec konsulowi od razu podczas starania sie o wize turystyczna, ze masz zamiar wyjechac do USA aby poszukac odpowiedniej dla siebie szkoly - wtedy konsul zrobi odpowiednia adnotacje w twoim paszporcie typu: "Prospective student - school not yet selected"; drugie wyjscie to powiedziec o tym, ze ma sie zamiar szukac szkoly oficerowi imigracyjnemu na lotnisku - to juz jest ryzykowne, bo pierwsze pytanie bedzie : To czemu nie masz adnotacji w paszporcie od konsula skoro wiedziales, ze jedziesz szukac szkoly ? 


KTO KWALIFIKUJE SIE ABY DOSTAC WIZE STUDENCKA:
Aby starac sie o wize studencka musisz spelnic 6 podstawowych wymogow:
1. miec w zamiarze studiowac w pelnym wymiarze godzin;
2. byc zakwalifikowanym do szkoly zatwierdzonej przez rzad USA
3. byc wlaczonym do konkretnego programu studiow ( czyli wiedziec konkretnie co bedzie sie studiowac )
4. znac na tyle jezyk angielski aby byc w stanie rozumiec, czytac, pisac i mowic w dziedzinie, ktora ma sie zamiar studiowac - w przeciwnym razie szkola moze zaoferowac kursy doksztalcajace z jezyka angielskiego
5. miec wystarczajaco pieniedzy na oplate szkoly, zakwaterowania, wyzywienia itp. bez potrzeby podejmowania pracy
6. miec zamiar powrotu do swojego kraju po zakonczeniu nauki/studiow

Wazne: wiekszosc szkol w USA wymaga zdany egzamin jezykowy TOEFL zanim podejmie sie studia ( nie dotyczy osob chcacych studiowac ESL - English as a Second Language ).


THE STUDENT AND EXCHANGE VISITOR INFORMATION SYSTEM ( SEVIS )

W odpowiedzi na wydarzenia, ktore mialy miejsce 11 wrzesnia 2001 roku, USCIS ustanowil pewne regulacje w celu zwiekszenia skutecznosci monitorowania miedzynarodowych studentow ( osob przybywajacych z wizami F, J, M ) na terenie USA. Regulacje te - wliczajac w to komputerowy system monitorowania - to wlasnie SEVIS. SEVIS wymaga od szkol REGULARNEGO informowania urzedu imigracyjnego o wszelkich zmianach dotyczacych studentow miedzynarodowych m.in. zmianie adresu, zaprzestaniu chodzenia do szkoly, zmianie statusu studenta itp. USCIS oraz konsulaty Stanow Zjednoczonych poza USA maja bezposredni dostep do tych informacji. Oto co miedzy innymi musi byc uaktualniane do USCIS przez FSA ( Foreign Student Advisor ):
- data kiedy student rozpoczyna nastepny semestr nauki badz sesje
- fakt, iz student odmowil zapisania sie na zajecia
- fakt, iz student nie zapisal sie na zajecia a nie mial na to zgody z DSO
- jakiekolwiek zmiany statusu studenta
- zmiane imienia, nazwiska badz adresu studenta
- konsekwencje jakie szkola wyciaga w stosunku do studenta za to iz student zlamal prawo
- data kiedy student zostal zaakceptowany aby byc przyjety do szkoly / instytucji / program exchange 
- co student studiuje 
- kiedy przewidziane jest zakonczenie nauki przez studenta ( informacje z formy I-20 )
- w ciagu 21 dni SEVIS musi byc powiadomiony o zmianie nazwiska, adresu badz szkoly przez studenta ( powiadamia o tym FSA )
- w ciagu 30 dni SEVIS musi byc powiadomiony, ze student nie chodzi do szkoly badz nie bierze udzialu w programie ( np. Work and Travel, Au pair )

Jak widac SEVIS monitoruje praktycznie wszystko - i co wazne - informacje te od razu sa w konsulacie. Tak wiec dla wielu osob skoncza sie ucieczki z programu W&T, bo za cos takiego moga potem nie wleciec do USA przez bardzo dlugi czas. Wiza jest od razu automatycznie anulowana i fakt, ze ktos ma wize w paszporcie nie swiadczy jeszcze o tym, ze ma te wize w rzeczywistosci. Jesli immigration znajdzie taka osobe - osoba ta od razu jest deportowana. 
Niektore osoby zobowiazane sa do oplaty $100.00 badz $35.00 na rzecz SEVIS. Wiecej na ten temat: http://www.ice.gov/graphics/sevis/i901/faq1.htm


JAK STARAC SIE O WIZE F-1 W USA:
Osoba pragnaca uzyskac status studenta w USA ( otrzymac wize F-1 ) powinna udac sie do szkoly, a tam FSA (foreign student advisor) badz DSO (designated school official) pomoze w wypelnienu wszelkich dokumentow, powie co jest wymagane itp. Na pewno trzeba udowodnic, ze jest sie w stanie pokryc nauke, posiada sie wystarczajace pieniadze na mieszkanie i wyzywienie. Do zmiany statusu wizy wypelniamy forme I-539. 
WAZNE: Wiza otrzymana w USA nie jest wiza wbita do paszportu - to wiza na papierze a tym samym jesli ktos wybiera sie np. do Polski to musi w Polsce ponownie ubiegac sie w konsulacie o wize F-1. Nie ma mozliwosci przekroczenia granicy z wiza wydana przez USCIS w USA. Ta wiza jest wazna na terenie USA i swidczy o tym, ze ktos jest legalnie, studentem. 

JAK STARAC SIE O WIZE F-1 W POLSCE:
Wymagane jest zaswiadczenie o posiadanych funduszach na oplaty ( czesne, mieszkanie, wyzywienie ). Konsul wymaga takze formy I-20 wydanej przez szkole do ktorej zamierza wyjechac student. Wazne jest aby udowodnic, ze po ukonczeniu nauki student zamierza wrocic do swojego kraju - tu pomocne sa wszelkie akty wlasnosci : mieszkania, domu, samochodu, biznesu itp. Paszport musi byc wazny co najmniej jeszcze 6 miesiecy. Czesto wymagane sa tez transkrypty z college / szkoly sredniej/ uniwersytetu ( czesto takie transkrypty zada rowniez szkola amerykanska przed zaakceptowaniem studenta i przed wydaniem formy I-20 ).

F-2 
Wize F-2 moze otrzymac wspolmalzonek, badz dziecko/dzieci stanu wolnego do 21 roku zycia, studenta posiadajacego wize F-1. Musza oni jednak udowodnic, ze maja wystarczajace fundusze na pokrycie mieszkania oraz wyzywienia w USA bez zamiaru podjecia pracy w USA. 

PO PRZYLOCIE DO USA:
Po przylocie do USA student otrzyma mala, biala karteczke I-94 nazywana takze Arrival/Departure Record of Stay Permit. Na tejze karteczce wbity jest czas na jaki studenowi wydawana jest wiza czyli pozwolenie na pobyt w USA. ( W konsulacie wydawana jest tylko promesa wizy ). Osoby przybywajace na F-1 badz J-1 najczesciej maja pieczatke z wpisem "D/S" co oznacza 'Duration of Status' a znaczy to ' na czas trwania nauki / programu '. 

TRANSFER:
Transfer ( zmiana szkoly ) jest mozliwa tylko jesli nowa szkola wyda studentowi nowe I-20. O fakcie tym nalezy natychmiast powiadomic DSO ( a on/ona powiadamia SEVIS ).

EXTENTIONS - PRZEDLUZENIA:
Forma I-20 wydawana jest na dany okres czasu. Jesli chcemy kontynuowac nauke to trzeba pamietac aby I-20 bylo caly czas aktualne ( sprawe te koordynuje DSO badz FSA ). I-20 mozna przedluzac az do ukonczenia studiow / nauki a czas max. 6 lat. 



Jutro bedzie mozna przeczytac o tym kto moze dostac pozwolenie na prace na wize F-1 oraz wszystko na temat praktyk zawodowych. 



PRACA NA WIZIE STUDENCKIEJ

Osoby posiadajace wize F-1 (nie dotyczy to ani wspolmalzonkow, ani tez dzieci tej osoby) moga podjac prace bez uzyskania niezbednej do tego autoryzacji INS-u. Moze to byc praca praktycznie kazdego typu, ale niestety musi byc ona oferowana jedynie na terenie jego/jej szkoly (zwana "on-campus job"). Taki student moze pracowac na terenie szkoly przez 20 godzin tygodniowo w trakcie trwania semestru, natomiast w okresie wakacji moze on pracowac w pelnym wymiarze godzin (40). Zanim jednak osoba ta podejmie taka prace, DSO musi poswiadczyc, iz miejsce pracy oferowane owemu studentowi nie zabiera miejsca pracy osobie nie bedacej studentem, ale bedacej obywatelem U.S.A., oznacza to, iz praca ta powinna byc zazwyczaj wykonywana jedynie przez studentow (praca w kafeterii, bibliotece, ksiegarni, czy tez asysta profesorow jej wymagajacych). Praca na terenie szkoly jest rowniez dozwolona w przypadku gdy jest ona czescia stypedium, czescia programowa uczestnictwa w specjalnym stowarzyszeniu, zwiazku, lub programu akademickiego. Nalezy jednak pamietac, ze ukonczenie szkoly wiaze sie nierozerwalnie z zakonczeniem pracy. Moze on wowczas zdobyc autoryzacje INS-u i rozpaczac platny trening praktyczny.

Miedzynarodowy student (international student) ma rowniez prawo podjecia pracy tak zwanej 'off-campus job' (pracy wykonywanej poza terenem szkoly) autoryzacja taka jest niezbedna, a zaliczyc do tego mozna:

* Praca 'off campus' spowodowana poprzez wystapienie niespodziewanych i niekontrolowanych trudnosci finansowych – generalnie jest to mozliwosc kontynuacji studiow w przypadku gdy wystapia jakies problemy finansowe sponsora. Moze sie zdarzyc bowiem, ze rodzice studenta badacy jego sponsorem straca prace, zbankrutuje fundacja dajaca owemu uczniowi stypendium, badz tez czesne szkoly, do ktorej uczeszcza student wzroslo tak bardzo, ze sponsor nie jest w stanie pokryc jego w calosci. W takim przypadku, po udowodnieniu tych nieprzewidzianych ekonomicznych problemow, student moze uzyskac pozwolenie na prace poza terenem szkoly. Niestety nie ma mozliwosci uzyskania takiego pozwolenia osoba uczaca sie krocej niz rok czasu. Bedzie ona zmuszona do znalezienia innych zrodel srodkow finansowych przeznaczonych na pokrycie swoich wydatkow. Jezeli proba ta nie powiedzie sie pomyslnie bedzie ona musiala powrocic do rodzinnego kraju. Osoba uczaca sie dluzej niz rok czasu, posiada zadowalajace wyniki w nauce i duze szanse znalezienie odpowiedniej pracy, moze to zrobic ale jedynie dla realizacji celu jakim jest pokrycie jego wydatkow. W tym przypadku moze ona uzyskac pozwolenie na prace. Nawet jesli do tej pory student ten mial prace na terenie szkoly, ma on pelne prawo do zmiany jej na prace poza jej terenem. Nalezy pamietac jednak, iz osoba ta moze pracowac jedynie 20 godzin tygodniowo w czasie trwania semestru i 40 w okresie wakacji czy tez swiat. Dodatkowa wazna informacja jest rowniez to, iz osoba starajaca sie o takie pozwolenie na prace powinna uwazac na to jakie przyczyny podaje dla INS-u. Moze sie zdarzyc bowiem, iz zbyt malo informacji spowoduje odrzucenie prosby, poniewaz INS bedzie uwazal, iz w zasadzie pozwolenie na parce temu studentowi nie jest potrzebne. Z drugiej strony zas, zbyt duzo informacji moze spowodowac, iz INS stwierdzi, ze nawet podjecie pracy w wymiarze 20 godzin tygodniowo moze okazac sie niewystarczajace dla pokrycia wszystkich kosztow studenta. W takich przypadkach INS nie tylko odmowi wydania pozwolenia, ale rowniez odesle takiego studenta do domu. Najlepszym rozwiazaniem jest rozmowa z DSO, ktory sluzy zawsze pomoca i dobra rada (niestety ma on/a rowniez obowiazek poinformowania INS-u o kazdym zlamaniu regol wizowych przez studenta);

* Curricular practical training – to takze rodzaj pracy odbywajacej sie poza terenem szkoly, czyli tak zwanej 'off campus job', zorganizowanej przez szkole, do ktorej uczeszcza student, poniewaz jest ona bardzo wazna czescia calego programu nauki. Studiowanie np. psychologii badz tez medycyny wymaga zaliczenia takiego treningu, dlatego tez jest on niezbedny do ukonczenia tego kierunku i uzyskania dypolomu. Aczkolwiek studenci maja prawo podjecia takiego treningu nawet jesli nie jest to wymagane na zasadach wspomnianych wczesniej, a szkola daje tak zwany „credit” za jego podjecie. CPT jest przeznaczone dla studentow, ktorzy ucza sie ponad 9 miesiecy na poziomie collegu lub wyzszym (nie zaliczaja sie do nich niestety studentci ESL). Moze on byc podjety zarowno w trakcie jak i po ukonczeniu studiow, ale podjecie CPT w trakcie studiow automatycznie eliminuje sznase na jego podjecie po ich ukonczeniu. Aby rozpoczac taki trening DSO powinien: przyjac plan, poprzec I-20 i I-20 ID w celu pokazania jego/jej aprobaty, a takze wyslac niezbedne informacje dla INS-u. 


* Optional practical training – kolejna mozliwosc podjecia pracy poza terenem szkoly dana sudentom majacym wize F-1. Nie musi on byc jednak czescia programu akademickiego, aczkolwiek musi on byc scisle zwiazany z kierunkiem studiow studenta. Pozwolenie na prace to niezbedny dokument wydawany przy OPT. Trening ten jest mozliwy dla studentow, ktorzy ucza sie powyzej szesciu miesiecy na poziomie collegu lub wyzszym, a maksymalny czas OPT to 12 miesiecy. Wazna informacja jednak jest to, iz jezeli student na OPT pracuje jedynie "part-time" (20 godzin tygodniowo) czas jego treningu wydluza sie do dwoch lat. Student taki moze rowniez zmieniac swoich pracodawcow tak dlugo i tak czesto, jak tylko nowy pracodawca oferuje mu prace zwiazana z kierunkiem jego/jej studiow. Student ma pelne prawo do podjecia OPT w trakcie trwania semestru (20 godzin lub mniej tygodniowo), wakacji, jak rowniez po ukonczeniu szkoly (w tym przypadku OPT musi zostac zakonczony na 14 miesiecy po "graduation". Wazne jest rowniez aby INS uzyskalo aplikacje studenta na 60 dni przed ukonczeniem szkoly). Po zakonczeniu takiego treningu, student nie moze podjac go ponownie podczas swego pobytu w Stanach Zjednoczonych, nawet jesli powroci do szkoly po to aby uzyskac kolejny dyplom. Jednakze, jezeli osoba ta powroci do kraju rodzinnego na pewnien okres czasu (minimalny czas to 5 miesiecy) i wroci ponownie do U.S.A. aby podjac kolejne studia, ma ona prawo do ponownego odbycia OPT. W proces uzyskiwania pozwolenia na odbycie takiego treningu zaangazowany jest zarowno DSO jak i INS. 

International organization internships – student jest upowazniony do podjecia pracy jezeli oferta skierowana pod jego adresem wyplynela z organizacji miedzynarodowej kwalifikujacej sie pod "International Organizations Act" (zazwyczaj organizacje tego typu zlokalizowane sa w Washington D.C.). 

 

Home ] Up ]

Send mail to webmaster@prawoimigracyjneusa.com with questions or comments about this web site.
Copyright © 2004 Prawo Imigracyjne USA
Last modified: August 06, 2005