| |
P E R M – The New System of Alien Labor Certification
27 grudnia 2004 roku Department of Labor (DOL) w Stanach Zjednoczonych podal do informacji publicznej utworzenie nowego systemu przeznaczonego do przyznawania certyfikatu pracy zatytulowanego PERM (Program Electronic Review Management). System ten wszedl w zycie dokladnie 28 marca 2005 roku czyli 90 dni po owej publikacji. Mowiac w skrocie, uzyskanie certyfikatu pracy wystawionego przez DOL w zasadzie jest mozliwe tylko w przypadku gdy pracodawca majacy firme na terenie Stanow Zjednoczonych nie jest w stanie znalezc odpowiedniego pracownika bedacego obywatelem badz rezydentem U.S.A. Dlatego tez korzysta on z mozliwosci zatrudnienia pracownika/ow z innych krajow i proponuje on prace osobie nie bedacej obywatelem badz rezydentem U.S.A. Faktem jest, iz do tej pory dlugosc takiego procesu i wszelkie opoznienia z tym zwiazane potrafily wyprowadzic z rownowagi zarowno amerykanskiego pracodawce jak i zagranicznego pracownika ubiegajacego sie o prace ( nalezalo czekac na ow certyfikat wiele lat). W tym celu stworzono nawet tak zwane „backlogs”, ktore to mialo usprawnic cala procedure. Tak sie jednak nie stalo i owe usprawnienie zostanie zlikwidowane w przeciagu nastepnych pieciu lat.
PERM to kolejna proba usprawnienia tego systemu, w ktorej aplikacja o uzysknaie certyfikatu pracy moze byc wypelniona „on-line” (poprzez internet) uzywajac nowej formy ETA-9089. Przy korzystaniu z tej metody niezbedne jest rowniez spelnienie takich wymogow jak:
- przysiegi zlozonej na pismie przez pracodawce wraz z dolaczonym calym rekordem nieudanej proby znalezienia pracownika wsrod obywateli badz rezydentow Stanow Zjednoczonych
- zgodnie z Reduction in Recruitment (RIR) taki rekord wymaga przynajmniej umieszczenia ogloszenia w gazecie przez dwa niedzielne wydania. I tu uwaga, taki rekord moze zostac sprawdzony przez DOL
- ogloszenia w gazecie powinno zawierac nazwe firmy
- pracodawca musi rowniez przedstawic do wgladu propozycje pracy do State Workforce Administration
- rekrutacja powinna byc przeprowadzona na 30 dni ale nie wiecej niz 180 dni przed zatrudnieniem pracownika zagranicznego
- dodatkowych ogloszen zamieszczonych w innego rodzaju mediach np. w internecie
- a takze pracodawca jest zobowiazany do placenia 100% stawki przyslugujacej pracownikowi majacemu obywatelstwo badz rezydenture U.S.A.
Cala procedura uzyskania certyfikatu pracy powinna zabrac nie wiecej niz od 45 do 60 dni, chyba ze DOL przedluzy ten czas ze wzgledu na kontrole wspomniana wczesniej. Aplikacje o uzyskanie certyfikatu pracy zgodnie z metoda PERM mozna skladac juz od 28 marca 2005 roku. Oczywiscie wiele aplikacji, ale niestety nie wszystkie, zlozone przed ta data beda mogly byc podciagiete pod to prawo. Szanse jednak maja te aplikacje, ktorych wymogi stawiane co do pozycji pracy sa prawie identyczne. To czy osoba powinna starac sie o podciagniecie pod PERM zalezy od wielu czynnikow, do ktorych naleza:
- zaawansowanie istniejacego juz procesu
- pracodawca jak i pracownik powinni byc gotowi i chetni na pokrycie dodatkowych kosztow a takze przejscie calego procesu rekrutacyjnego po raz kolejny, tym razem zgodnie z nowym systemem
- spelnic wymogi dotyczace szecioletniego limitu H i siedmioletniego przedluzenia H, a takze wspomniany wczesniej "backlog"
Korzysci oferowane przez PERM takie jak szybkie uzyskanie certyfikatu pracy jak i wypelnianie aplikacji on-line sa bardzo atrakcyjne dla pracownikow zgranicznych. Nalezy pamietac, ze podstawowe wymogi PERM-u sa w zasadzie bardzo podobne do wymogow starego systemu, a sa nimi:
- Przestrzeganie wszystkich wymogow regulacji prawnych dotyczacych Labor Certyfication przez pracodawce
- Niemoznosc pozyskania pracownika - obywatela badz rezydenta U.S.A. (wsrod amerykanskiej sily roboczej nie ma osob, ktore z roznych przyczyn nie kwalifikowalyby sie na oferowane miejsce pracy)
- Godzenie sie z faktem, iz zatrudnienie zagranicznego pracownika jest rownoznaczne z tym, iz uzyskuje on/a wszelkie przywileje takie jak pracownik amerykanski (zarobki czy tez ubezpieczenie)
Nalezy jeszcze dodac cos waznego dotyczacego procesu rekrutacyjnego, a mianowicie pracodawcy sa zobowiazani do trzymania ewidencji takiego procesu rekrutacyjnego przez 5 lat. Do tej ewidencji zalicza sie rowniez ogloszenia w gazetach czy tez innych mediach. Jest to bowiem idealna dokumentacja stwierdzajaca brak poszukiwanych pracownikow bedacych obywatelami badz rezydentami Stanow Zjednoczonych.
Wypelnienie aplikacji przy uzyciu systemu PERM nie pociaga za soba zadnych kosztow (mowimy tu tylko o Departamencie Pracy), jednakze oczekuje sie zmiany tej sytuacji. Warto dodac, iz osoba, ktora przyleci do Stanow Zjednoczonych z wiza turystyczna
nie ma szans na to, aby nie musiala wracac do Polski w celu starania sie o Zielona
Karte (chyba, ze przez kilka lat bedzie caly czas legalnie w USA). Owe 6 miesiecy wbite na I-94
NIE wystarcza obecnie by uzyskac certyfikat pracy z DOL oraz zlozyc wymagane dokumenty do Immigration
(USCIS NIE przyjmuje aplikacji na biezaco - dotyczy to EB-3).
Jesli ktos przebywa w U.S.A. nielegalnie
(czyli wygasla waznosc I-94 plus 180 dni) to nie moze byc sponorowany przez PERM (co prawda niektorzy prawnicy probuja przekonywac do zlozenia aplikacji osoby nielegalne, motywujac to tym, ze kiedy juz bedzie rozpatrzona ich petycja o certyfikat pracy to moze cos sie zmieni w prawie, co pozwoli na legalizacje pobytu dla nielegalnych... Tylko pytanie czy w ogole tak bedzie i kiedy by cos takiego nastapilo. Juz kilkakrotnie miala byc na 100% amnestia badz przywrocenie ustawy 245(i) i jakos do tej pory nic z tego nie wyszlo... Warto tez powiedziec o jednej jeszcze waznej rzeczy: wiele nielegalnych osob mysli blednie, ze samo uzyskanie certyfikatu pracy da im od razu pozwolenie na prace – nic bardziej blednego – sam certyfikat pracy NIE daje ani pozwolenia na prace, ani numeru social security ani mozliwosci podrozowania poza USA (jesli ktos jest nielegalnie)...)
|